Endüstri

Kolaboratif Cobot Robot Güvenliği Kılavuzu 2021

Kolaboratif Cobot Robot Güvenliği Kılavuzu 2021. İşbirliğine dayalı robot güvenliğinin basit olması gerekiyor… Ama bazen çileden çıkaracak kadar karmaşık görünebilir.

Kolaboratif Cobot İşbirlikçi Robotlar

Kolaboratif Cobot İşbirlikçi Robotlar, her durumda güvenli olduğu öne sürülüyor… Sonra başlıyorsunuz ve bunun tüm uygulamalar için doğru olmadığı ortaya çıkıyor!

Peki Cobot ‘lar gerçekten güvende mi? Kolaboratif cobot güvenliği neden ilk göründüğü kadar kolay değil? Uygulamanızın güvenli cobot çalışmasına izin verip vermeyeceğini nasıl anlarsınız?

Robotik dünyasında netlik çok yaygın değildir. Basit bir robot uygulamasına başlamak için çok şey bilmeniz gerekiyormuş gibi geliyor. Bunun nedeni muhtemelen robotik teknolojinin uzun süredir uzman bir alan olmasıdır.

İşbirlikçi Robotlar ilk ortaya çıktığında, çok daha erişilebilir bir robotik türü olacağına söz verdiler (ve öyleler). Kobot ‘ların insanlar etrafında çalışmak için güvenli olacağıydı ve hiçbir soru sorulmamıştı.

Gerçekte, cobot güvenliği konusu hiç bu kadar basit olmamıştı.

Örneğin, çoğu cobot uygulaması herhangi bir ekstra güvenlik özelliği gerektirmez. Ancak, yeni paletleme uygulama çözümleri güvenlik cihazları gerektiriyor.

Merak ediyor olabilirsiniz… neden?

İşbirliğine Dayalı Robotlar Gerçekten Güvenli mi?

Evet!

Cevap bu. Kobotlar, insanlar etrafında çalışmak için gerçekten güvenlidir. İnsanların yanında güvenli olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Onları işbirlikçi yapan da budur. Robotları güvenli bir şekilde kullanırsanız güvenlidirler.

Dediğim gibi, bunun incelikli unsurları var. Örneğin, onları “güvenli bir şekilde” kullanmak ne anlama geliyor? Genel olarak cobot’lar iddia ettikleri kadar güvenlidir.

Cobot Neden Güvenli?

Cobot ‘ların güvenli olmasının nedeni, güvenlik standartlarına uyacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır.

Spesifik olarak, bu standartlar, robotun gerçekleştirdiği herhangi bir eylemin bir kişiyi yaralamamasını veya zarar vermemesini sağlar. Robot biriyle çarpışırsa, bunu asla kişinin yaralanmasına neden olacak kadar kuvvetle yapmamalıdır.

Bu, cobot’ları geleneksel endüstriyel robotlardan çok farklı kılar. Endüstriyel bir robotun yoluna girerseniz, size tüm gücüyle çarpar ve orada olduğunuzu bile algılamaz. İnsanlar bu şekilde öldü (çok az olsa da).

Kolaboratif Cobot Robot farklıdır. Çünkü tasarlandıklarında güvenlik en önemli husustur. Diğer robotlarda performans genellikle en önemli konudur.

Bu, Kobot ‘ların daha düşük performansa sahip olduğu anlamına gelmez. Aslında performansı artırmak, cobot’ları “daha az güvenli” bir şekilde kullanmayı seçmenizin nedenlerinden biridir…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu