Bilişim

VPN İhtiyacınız İçin Doğru Seçimi Yapın

VPN İhtiyacınız İçin Doğru Seçimi Yapın. İnsanlar birkaç nedenden dolayı sanal özel ağları (VPN) kullanıyor. Şimdi daha fazlası hizmeti kullanmaya başladı.

VPN Şifreleme Nasıl Çalışır?

VPN kullanmanın çevrimiçi bıraktığımız dijital kırıntı izini nasıl ortadan kaldırıyor?

Tipik olarak, internette bir web sitesine erişmeye çalıştığınızda, işe internet servis sağlayıcınıza (ISS) bağlanarak başlıyorsunuz. Sizi, ziyaret etmek istediğiniz herhangi bir web sitesine (veya diğer çevrimiçi kaynaklara) yönlendirirler.

ISS’nizin sunucularından gelen her şeye sahip olduğunuz için, tüm çevrimiçi etkinlikleriniz gözlemlenebilir ve kaydedilebilir. Çevrimiçi davranışınızın “reklam verenlere, devlet kurumlarına ve diğer üçüncü taraflara” aktarılması bile mümkündür.

Bununla ilgilenenler için VPN bir çözüm sunar:

İnternet trafiğinizi özel olarak yapılandırılmış bir uzak sunucu üzerinden yeniden yönlendirir.

İSS ‘niz artık hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi göremiyor. Çünkü tüm faaliyetleriniz VPN sunucusu üzerinden yönlendiriliyor. Ayrıca, IP adresinizi gizler ve gönderdiğiniz veya aldığınız tüm verileri şifreler.

Şifrelenmiş iletime herhangi biri dokunursa, hiçbir şey kazanmayacaktır. Çünkü bundan bir anlam çıkaramayacakdır.

VPN İhtiyacınız İçin Doğru Seçim

VPN ‘i internet üzerinden şifrelenmiş bir “tünel” oluşturuyor olarak düşünebilirsiniz. Bu, arama motorundan çevrimiçi bankacılık hesabına kadar, sizinle hedefiniz arasında gidip gelen verileri güvence altına alıyor.

Bu tünel, önce istemcinizin (bir bilgisayar, akıllı telefon veya tablet) bir VPN sunucusuyla doğrulanmasıyla oluşturulur. Sunucu daha sonra sizinle çevrimiçi hedefiniz arasında gidip gelen tüm verilere bir şifreleme protokolü uygular.

İnternet üzerinden iletilen verilerin “önce paketlere bölündüğüne” dikkat çekiyor. Aslında, VPN her veri paketini bir “dış pakete sarar ve bu daha sonra kapsülleme” adı verilen bir işlemle şifrelenir.

Aktarım sırasında verileri güvende tutan ek katmandır ve VPN tünelinin temel öğesidir. Veriler amaçlanan hedefe ulaştığında, şifresi çözülürken “dış paket” kaldırılır.

Bu paketler, sizinkinden farklı IP adresleriyle de ilişkilidir. Bu da onların size bağlı bir iz oluşturmamalarını sağlar. Başka bir ülkedeki bir sunucuya bağlanırsanız, o ülkeden geziniyormuş gibi görüneceksiniz.

VPN Kullanımı Neden Yükseliyor?

Bir VPN kullanmanın avantajı, internete güvenli erişim sağlamasıdır. Özellikle seyahat ederken halka açık Wi-Fi’ye güvenmesi gereken kişiler için özellikle gerekli. Güvenliği elde etmenin yanı sıra, dünyanın her yerinden sınırsız içeriğede erişebilirler.

Çoğumuz seyahat etmesek bile VPN kullanımı arttı.

Genel eğilim, VPN kullanımının teknoloji meraklısı insanların ötesine yayılmasıdır. Daha önce hiç VPN hizmeti kullanmamış sıradan ev kullanıcıları arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Şu anda artan kullanımın dünya genelinde koronavirüs nedeniyle kendini tecrit etme, karantina ve sosyal mesafeyle ilişkili olduğu, hafta sonları da “belirli zirveler” olduğunu açıkladı.

Bu, insanları bir VPN kullanmak için birincil motive eden şeyin daha iyi çevrimiçi eğlence olduğunu gösteren istatistiklerle örtüşür.

Tabii ki, kullanımda bölgesel farklılıklar da vardır ve VPN, onu yasadışı yapan veya kullanımlarını kısıtlayan ülkelerde kullanım için tamamen masanın dışındadır.

Çin, Rusya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Irak, Türkmenistan, Beyaz Rusya, Kuzey Kore ve Uganda gibi ülkelerde de durumun geçerli olduğunu doğrulandı.

VPN Hizmet Seçiminde Fiyat ve Gizlilik

Vpn seçiminde Ücretsiz VPN sunan şirketler var. Bu yüzden önemli bir soru ortaya çıkıyor, gizlilik ve fiyat?

Güvenilir sağlayıcılar ürünlerine ve altyapısına büyük miktarda para yatırıyor. Hizmeti ücretsiz olarak aldığınızda, verilerinizle farklı bir şekilde ödeme yaparsınız. Bu nedenle, herhangi bir ücretsiz hizmetin gizlilik içeren tüm maddelerin dikkatlice incelenmesi gerektiği konusunda uyarıyoruz.

Ücretsiz VPN hizmetlerinin çoğu, kullanıcıların verilerini toplama ve bunları üçüncü taraf reklam şirketlerine veya yetkililere satma eğilimindedir. Kaydolmadan önce, kullanıcılar her zaman hizmet politikalarını kontrol etmeli ve verilerinin nasıl işlendiğini öğrenmelidir.

Şeffaf bir gizlilik politikası, hizmet seçiminde kullanılan ana kriterlerden biri olması gerekir. Çünkü potansiyel olarak hassas birçok kişisel bilgi kullanım günlüklerine dahil edilir.

Çoğu sağlayıcı kayıtsız VPN hizmetlerini çalıştırdıklarını iddia etse de, bazıları yine de kapsamlı bağlantı günlükleri toplayabilir. Bu bir sorun teşkil eder. Çünkü üçüncü taraflar sizi tanımlamak için internet erişiminizle ilgili bu bilgileri kullanabilir.

VPN Seçimi mahremiyet düzeyini belirleme önerileri:

  • Hizmetin kullanıcılar ve internet kullanımları hakkında topladığı veri türleri
  • Kullandığı harici destek veya izleme araçları
  • Hizmetin çalıştığı ülke ve kullanıcı verilerini toplamak için yerel yasal gereklilikler

Gizlilik konularında kullanıcının tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre; örneğin eşzamanlı olarak bağlantılar, desteklenen cihazlar / işletim sistemleri, sunucuların konumları vb. gibi aranacak şeyler arasında para iade garantisi ve ulaşılması kolay müşteri desteği yer alabilir.

Son Düşünceler

Ücretsiz internet hizmetleri söz konusu olduğunda, bu genellikle hizmet ücretlerinden çok daha değerli olabilecek veriler sağlayarak ödeme yaptığınız anlamına gelir.

Ayrıca, mahremiyetinizi korumak için bir hizmeti kullanmak için mahremiyetten vazgeçmek biraz ironik görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu