İş Teknolojisi

Akıllı Sözleşmeye Nasıl Başlanır?

Akıllı Sözleşmeye Nasıl Başlanır? Akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamaların arkasındaki dişlilerdir. Akıllı sözleşmeler, kendi kendini uygulayan blok zinciri anlaşmaları olarak, geliştiricilerin geleneksel finansal altyapının yeteneklerini kopyalayabilen ve merkezi bir sistemde mümkün olmayan işlevsellik sağlayan, güvensiz, izinsiz uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Akıllı Sözleşmeler Blockchain Teknolojisinden Sonraki En Büyük Yeniliklerden 

Muhtemelen Blockchain Teknolojisi ‘nden sonraki en büyük yeniliklerden biri olarak, akıllı sözleşme geliştiricileri inanılmaz derecede yüksek talep görüyor. Çünkü blockchain platformlarının sayısı artıyor. dApp’ler giderek daha popüler hale geliyor ve etrafta dolaşmak için yeterince yetenekli geliştirici yok.

Sonuç olarak, önde gelen akıllı sözleşme geliştiricileri artık yılda 200.000 ABD Dolarını aşan maaşları emredebilirken, ortalama akıllı sözleşme geliştiricisi ABD’de 127.500 ABD Doları tutarında düzenli bir maaş sağlıyor.

Bu, ilgilendiğiniz bir şeye benziyorsa, bunu akıllı bir sözleşme geliştiricisi olarak yapmadan önce izlemeniz gereken üç temel adım vardır.

1. Adım: Akıllı Sözleşmede Bir Dil Seçin

Kendi akıllı sözleşmelerinizi geliştirmeye başlamak için, kendinizi bir veya daha fazla akıllı sözleşme programlama diline alıştırmanız gerekecek.

Seçtiğiniz dil muhtemelen önceki deneyiminize ve bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Bazı diller daha esnek, daha yetenekli ve diğerlerine göre daha kolay çalışılırken, genellikle hepsinin bireysel değerleri vardır ve bu da onları dikkate almaya değer kılar.

Şu anda en popüler akıllı sözleşme programlama dillerinden bazıları şunlardır:

Solidity: JavaScript’e benzer sözdizimine sahip üst düzey bir programlama dili. Ethereum, Metaverse ve Binance Smart Chain gibi Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu blok zincirlerinde derlenebilir ve dağıtılabilir.

Rust: C ++ kadar esnek olan ve son derece karmaşık uygulamalara izin veren, giderek daha popüler hale gelen bir akıllı sözleşme programlama dili. Bu, şu anda Substrate üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturmak için en popüler dildir.

C ++: Hem blockchain hem de akıllı sözleşme geliştirme için kullanılan son derece popüler bir genel amaçlı programlama dili. Bitcoin başlangıçta C ++ ile yazılmıştır ve geleneksel bir programlama geçmişinden akıllı sözleşme geliştirmeye geçiş yapanlar için ortak bir dildir.

Adım 2: Smart Contract Bir Blok Zinciri Seçin

Artık hangi dillere odaklanacağınızı seçtiğinize göre, hangi blok zincirinde geliştireceğinizi seçmeniz gerekecek.

Yine, bu, akıllı sözleşmelerinizle neyi başarmak istediğinize bağlı olacaktır. Ancak genel olarak, Bitcoin ve Litecoin gibi birinci nesil blok zincirleri, Ethereum ve Cardano gibi ikinci nesil blok zincirlerinden veya Cosmos ve Metaverse gibi üçüncü nesil platformlardan daha kısıtlı akıllı sözleşme işlevine sahiptir.

Genel olarak, çok çeşitli yeteneklere sahip olan ve hem yüksek düzeyde ölçeklenebilir hem de verimli bir blok zinciri platformu seçmek iyi bir fikirdir. Çünkü yüksek ücretler, sınırlı iş hacmi yavaş işlem süreleri, benimsemede büyük bir darboğaz oluştururken geliştirici eksikliği kaynaklar, özellikle deneyimsiz geliştiriciler için bazı platformları itici hale getirebilir.

Ethereum şu anda geliştiriciler için en popüler platform olmasına rağmen, bazı yeni platformlar, Ethereum’un sınırlamalarının bir kısmını veya tamamını ele alabildikleri için hızla önem kazanıyor. Muhtemelen bunlardan en önemlisi, birlikte çalışabilir akıllı sözleşmeleri destekleyecek ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olan, Hyperspace ana ağını yayınlamasına haftalar uzaklıkta olan Substrat tabanlı bir platform olan Metaverse’dir.

Hangi platformu seçerseniz seçin, uzun ömürlülüğü ve mevcut geliştirme aşamasını göz önünde bulundurmak önemlidir, çünkü bunlar daha sonra ürünlerinizin başarısını etkileyebilir.

3. Adım: Eğitim Kaynaklarınızı Alın

Son olarak, ama en önemlisi, akıllı sözleşmelerinizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmeniz gerekecek.

Muhtemelen başlamak için en iyi yer, Ethereum , Cardano ve Metaverse için olanlar gibi geliştirmek istediğiniz platform tarafından sağlanan geliştirici belgelerine göz atmaktır.

Diğer şeylerin yanı sıra, hangi programlama dillerini kullanabileceğinizi öğrenmek, ilgili geliştirici topluluklarını belirlemek ve akıllı sözleşmelerinizi testnet üzerinde nasıl dağıtacağınızı öğrenmek için genellikle resmi materyalleri kullanabilirsiniz.

Resmi belgelerde yolunuzu bulduktan sonra, yolculuğunuzda size yardımcı olacak çeşitli ücretsiz ve premium öğreticiler kullanmayı düşünebilirsiniz. Genel olarak, YouTube’da en azından temel geliştirmeye başlamak için yeterli kaynak bulabilirsiniz, ancak daha eksiksiz ve yapılandırılmış bir şey istiyorsanız, Udemy ve Coursera gibi sitelerde premium kurslara dönmeniz gerekebilir.

YouTube ‘un EatTheBlocks, yeni başlayanlar için Solidity ‘ye mükemmel bir ücretsiz giriş sunuyor. Bu , Udemy ‘nin Toshendra Sharma’nın hazırladığı kurs da dahil olmak üzere daha eksiksiz kurslara geçmeden önce hızınızı yükseltmeniz için yeterli olacaktır.

Hangi yolu seçerseniz seçin, önemli bir şey inşa edebilmeniz için en azından birkaç aylık uygulamaya bakıyorsunuz. Ama her şeyde olduğu gibi, içine ne koyarsanız onu çıkaracaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu