Bilişim

Terraform Nedir? Terraform Nasıl Kullanılır ve Kurulum

 • Terraform Nedir?
 • Terraform Nedir: Temel Özellikler
 • Terraform Nedir ve Neden Önemlidir?
 • Neden Kod Olarak Altyapı?
 • Terraform’un Temel Öğeleri ve Sağlayıcıları
 • Modüller: Paketleme ve Yeniden Kullanım Kodu
 • Durum Yönetimi
 • DevOps İlginizi Çekiyor mu?

Terraform Nedir?

Terraform Nedir? Terraform Nasıl Kullanılır ve Kurulum. “Altyapı” teriminin birçok kullanımı ve anlamı vardır. Ancak, Bilgi Teknolojisi bağlamında altyapıdan bahsettiğimizde, BT hizmetlerini desteklemek, kontrol etmek, geliştirmek, sunmak, izlemek veya test etmek için kullanılan donanım, yazılım, tesisler, hizmetler ve ağların birleşimini kastediyoruz.

BT’nin egemen olduğu dünyamızda, başarılı, sorunsuz çalışan bir kuruluş ile başarısız başka bir iş arasında duran tek şey uygun altyapı olabilir. Ancak bulutun yükselişi BT dünyasına yeni bir boyut ekleyerek yeni zorluklar, işlevler ve fırsatlar getirdi.

Kod Olarak Altyapı, kullanıcılara BT işlemlerini yürütmek için yeni bir yol sağlar. Ancak, son gelişmeler, işlerin daha sorunsuz yürümesini sağlayacak araçlara ihtiyaç duyuyor.

Bugün, güçlü ve çok yönlü bir IAC aracı olan “Terraform Nedir?” sorusunun yanıtını arıyoruz. Terraform’un ne olduğunu, ne yaptığını, neden gerekli olduğunu ve nasıl kullanılacağını keşfedeceğiz. Terraform’u tanımlayarak başlayalım.

Terraform Altyapısı

Bilim kurgu hikayelerindeki terraformcular, aksi halde ıssız, cansız bir gezegeni, kolonileşmeye uygun, yaşamı sürdüren bir dünyaya yeniden şekillendirebilen uzmanlardır.

Ürün web sitesine göre Terraform, “…altyapıyı güvenli ve verimli bir şekilde oluşturmanıza, değiştirmenize ve sürümlendirmenize olanak tanıyan bir kod olarak altyapı (IaC) aracıdır. Buna bilgi işlem örnekleri, depolama ve ağ iletişimi gibi düşük seviyeli bileşenlerin yanı sıra DNS girişleri, SaaS özellikleri vb. gibi yüksek seviyeli bileşenler dahildir. Terraform hem mevcut hizmet sağlayıcıları hem de özel şirket içi çözümleri yönetebilir.

Altyapıları işletmek ve denetlemek zordur. Birçok altyapı, sayısız yapılandırma ve bileşenle yüklenir ve bazen birden çok bulut satıcısına dağılır. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için bazı ekiplerin mevcut altyapının belirli bir varyasyonuna ihtiyacı olabilir.

Terraform, kullanıcıların altyapıyı güvenli ve verimli bir şekilde oluşturmasına, değiştirmesine ve sürümüne yardımcı olması için bir araçtır. BT Uzmanları, Bulut Mühendisleri, DevOps Mühendisleri ve Geliştiriciler için idealdir. Herhangi bir adayın bu iş unvanlarından biri için görüşme yaptıklarında anlamaları için mükemmel bir varlıktır.

Terraform Temel Özellikleri

Terraform ‘un Ana Özellikleri:

 • Kod Olarak Altyapı: BT uzmanları, altyapıyı insan tarafından okunabilen, bildirime dayalı yapılandırma dosyalarında tanımlamak için Terraform’un üst düzey yapılandırma dilini (HCL) kullanır. Terraform, sürüm oluşturabileceğiniz, paylaşabileceğiniz ve yeniden kullanabileceğiniz bir şablon olan bir plan oluşturmanıza olanak tanır.
 • Yürütme Planları: Kullanıcı altyapıyı tanımladıktan sonra Terraform bir yürütme planı oluşturur. Bu plan, Terraform’un ne yapacağını açıklar ve herhangi bir altyapı değişikliğine başlamadan önce onayınızı ister. Bu adım, Terraform altyapıyı oluşturma, güncelleme veya silme dahil olmak üzere herhangi bir şey yapmadan önce değişiklikleri gözden geçirmenizi sağlar.
 • Kaynak Grafiği: Terraform, bağımlı olmayan kaynakları paralel olarak yaratan veya değiştiren bir kaynak grafiği oluşturur. Bu grafik, Terraform’un kaynakları olabildiğince verimli bir şekilde oluşturmasını sağlarken, kullanıcılara altyapıları hakkında daha fazla bilgi verir.
 • Değişim Otomasyonu: Terraform, neredeyse hiç insan etkileşimi olmadan altyapıya karmaşık değişiklik setleri uygulayabilir. Kullanıcılar yapılandırma dosyalarını güncellediğinde, Terraform neyin değiştiğini anlar ve bağımlılıklara saygı gösteren artımlı bir yürütme planı oluşturur.

Terraform Yazılımcılar İçin Neden Önemlidir?

Terraform‘un geliştiriciler için önemli bir araç olmasının ve diğer IAC kaynaklarından üstün olmasının 3 nedeni vardır.

 • Açık kaynaktır: Terraform, platform için düzenli olarak eklentiler oluşturan birçok katkıda bulunana sahiptir. Bu nedenle, kullandığınız platform ne olursa olsun, destek, uzantı ve eklentileri kolayca bulacaksınız. Açık kaynak ortamı ayrıca yeni faydaları ve iyileştirmeleri teşvik eder, bu nedenle araç sürekli ve hızlı bir şekilde gelişmektedir.
 • Platformdan bağımsızdır: Platformdan bağımsız, ürünün tek bir platform veya işletim sistemiyle sınırlı olmadığı anlamına gelir. Terraform’un durumunda bu, onu herhangi bir bulut hizmeti sağlayıcısıyla kullanabileceğiniz anlamına gelirken, diğer birçok IaC aracıyla tek bir platformla sınırlısınız.
 • Değişmez bir altyapı sağlar: Kod Olarak Altyapı araçlarının çoğu, değiştirilebilir bir altyapı oluşturur. Yani yeni depolama sunucuları veya ara yazılım yükseltmeleri gibi şeyleri barındıracak şekilde değişir. Ne yazık ki, değişebilir altyapılar yapılandırma kaymasına karşı hassastır. Yapılandırma kayması, çeşitli sunucuların veya diğer altyapı öğelerinin fiili olarak sağlanması, birikmiş değişikliklerin ağırlığı altında orijinal yapılandırmadan “kaydığında” meydana gelir. Terraform’un durumunda, altyapı değişmezdir, yani mevcut konfigürasyon, değişiklikleri etkileyen yenisiyle değiştirilir, ardından altyapı yeniden sağlanır. Bonus olarak, bir dizüstü bilgisayarı nasıl geri yükleyeceğiniz gibi bir geri alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyorsa, önceki yapılandırmalar eski sürümler olarak kaydedilebilir.

Bu 3 neden, Terraform’un neden değerli bir DevOps kaynağı olduğunu gösteriyor.

Neden Kod Olarak Altyapı?

Red Hat, altyapıyı Kod (kısaca IaC olarak adlandırılır) olarak tanımlar: “… altyapının manuel süreçler yerine kod aracılığıyla yönetilmesi ve sağlanması.” Kullanıcılar, IaC’yi kullanırken altyapı özelliklerini içeren yapılandırma dosyaları oluşturarak yapılandırmaları düzenlemeyi ve dağıtmayı kolaylaştırır.

Kod Olarak Altyapı ayrıca her seferinde aynı ortamı tutarlı bir şekilde sağlamanızı sağlar. Ayrıca, IaC, yapılandırma özelliklerini kodlayarak ve belgeleyerek yapılandırma yönetimini kolaylaştırır ve belgelenmemiş, geçici yapılandırma değişikliklerinden kaçınmaya yardımcı olur.

Altyapı sağlama otomasyonu için IaC ‘yi kullanmaları sayesinde, geliştiricilerin bir uygulamayı her dağıttıklarında veya geliştirdiklerinde işletim sistemlerini, depolamayı, sunucuları ve diğer altyapı bileşenlerini manuel olarak yönetmeleri gerekmez.

Terraform Temel Öğeleri ve Sağlayıcıları

Terraform iki ana bileşenden oluşur: Terraform Core ve Terraform Plugins.

 • Terraform Core: Bu bileşen, yapılandırma dosyalarının okunmasını ve enterpolasyonunu, kaynak planı yürütmelerini, durum yönetimi özelliklerini ve kaynak grafiklerini izler. Terraform Core, Go dilinde yazılmış derlenmiş ikili dosyalardan oluşur.
 • Terraform Plugins: Eklentiler, API çağrıları yapmak için kullanılan kitaplıkların başlatılması ve altyapı sağlayıcılarının kimliğinin doğrulanması dahil olmak üzere belirli hizmetler için kaynakları tanımlar. Terraform Core’da olduğu gibi, Terraform Eklentileri, Go programlama dilinde, belirli bir sunucu veya sağlayıcı için yürütülebilir ikili dosyalar olarak yazılır.

Sağlayıcılar, kaynak türlerini uygulayan eklentilerdir. Kullanıcı adına, genellikle bir genel bulut sağlayıcısından belirli bir hizmetin kimliğini doğrulamak ve bu hizmete bağlanmak için gerekli tüm kodu içerirler. Terraform, Alibaba Cloud, AWS, Azure , Google Cloud Platform, Kubernetes ve Oracle Cloud Infrastructure dahil olmak üzere 100 bulut sağlayıcısını destekler.

Sağlayıcı, belirli API, SaaS sağlayıcıları ve bulut sağlayıcıları ile arabirim oluşturmayı sağlar ve tanımlanan kaynakları ortaya çıkarır. Hangi sağlayıcı kullanılıyor olursa olsun, kaynaklar genellikle HashiCorp Yapılandırma Dili (HCL) kullanılarak tanımlanır. Kullandığınız tüm bulut platformları ve hizmetleri için doğru sağlayıcıları bulabilir ve bunları yapılandırmanıza ekleyebilirsiniz.

Sağlayıcıları ekledikten sonra, altyapı sağlamak için kaynaklarını kullanabilirsiniz. Neyse ki, sağlayıcılar hemen hemen her büyük bulut sağlayıcısı, SaaS teklifi ve çok daha fazlası için mevcuttur. Ek olarak, sağlayıcılar genel Terraform topluluğu veya bireysel kuruluşlar tarafından geliştirilir veya desteklenir. Sağlayıcılar hakkında başka sorularınız varsa, ayrıntılı bir liste için Terraform belgelerine bakın.

Modüller: Paketleme ve Yeniden Kullanım Kodu

Terraform, geliştiricilerin programlama veya komut dosyası dillerindeki yöntemler veya işlevlerle karşılaştırılabilir ortak kodu modüllerle paketlemesine ve yeniden kullanmasına olanak tanır. Modüller ayrıca okunabilirliği artırarak ve altyapıyı mantıksal bloklar halinde düzenleyerek projeleri kolaylaştırır. Ek olarak, modüller ekipler arasında kolayca paylaşılabilir ve diğer Terraform projelerine aktarılabilir.

Modüller, yalnızca küçük bir avuç parametreyi değiştirirken farklı kod bölümlerini kopyalayıp yapıştırmak gibi sıkıcı görevleri azaltmak için mükemmeldir. Bu nedenle, modüller tipik olarak birçok kaynağı aynı anda oluşturmanın ve yönetmenin daha kolay bir yolu olarak kullanılır.

Durum Yönetimi

Durum yönetimi, herhangi bir uzun vadeli Terraform projesinin hayati bir parçasıdır. Durum dosyası, tüm çevresel değişiklikleri takip eder ve sonunda diğer Terraform projelerine aktarılabilecek bir veri kaynağı olarak da hizmet edebilir. Durum dosyası, varsayılan olarak dosya sisteminde depolanır. Ancak, kullanıcıların durum dosyasını güvenli, güvenli, güncel ve yedeklenmiş durumda tutması önemlidir.

Sonuç olarak, durum dosyasının yüksek düzeyde kullanılabilir nesne deposunda bulunması gerekir. Ekipler, her zaman güncel ve güncel tutulan tek bir durumla güvenli bir şekilde paylaşarak ve etkileşimde bulunarak bu uzak depolamadan yararlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu