Teknoloji Haberleri

Hareket Ölçen Akıllı Giysiler

Hareket Ölçen Akıllı Giysiler. Son yıllarda, nefes alıp vermenizi ve kandaki oksijen seviyenizi izleyebilen akıllı saatler gibi giyilebilir teknolojilerde heyecan verici gelişmeler oldu.

Hareket Ölçen Akıllı Giysi Araştırmaları

Peki ya bir fiziksel aktivite yaparken veya bir spor yaparken nasıl hareket ettiğinizi tespit edebilen ve hatta potansiyel olarak tekniğinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda geri bildirimde bulunabilen bir giyilebilir cihaza ne dersiniz?

Ya da giyilebilir Akıllı Giysi, bir çift çorap gibi zaten giymekte olduğunuz bir şey olsaydı?

Bir kişinin hareketini dokunarak algılamak için özel lifler kullanan yeni bir MIT tasarımı giysinin arkasındaki fikir budur. Araştırmacılar, diğer şeylerin yanı sıra, kıyafetlerinin birinin oturuyor, yürüyor veya belirli pozlar yapıyor gibi şeyleri gerçekten belirleyebileceğini gösterdi.

MIT ‘nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı ‘ndan (CSAIL) grup, giysilerinin atletik eğitim ve rehabilitasyon için kullanılabileceğini söylüyor.

Hastaların izniyle, destekli bakım tesislerinde yaşayanların sağlıklarını pasif bir şekilde izlemeye yardımcı olabilirler. Örneğin birinin düşüp düşmediğini veya bilinçsiz olup olmadığını belirleyebilirler.

Dokunsal Elektronik Giysiler

Araştırmacılar, çorap ve eldivenlerden tam yeleğe kadar bir dizi prototip geliştirdiler. Ekibin “dokunsal elektronikleri”, giysiyi giyen kişinin baskısını algılayan az miktarda ısmarlama fonksiyonel elyafın yanı sıra daha tipik tekstil elyaflarının bir karışımını kullanıyor.

CSAIL lisansüstü öğrencisi Yiyue Luo’ya göre, ekibin tasarımının önemli bir avantajı, mevcut birçok giyilebilir elektroniğin aksine, bunların geleneksel büyük ölçekli giysi üretimine dahil edilebilmesidir. Makinede örülen dokunsal tekstiller yumuşak, gerilebilir, nefes alabilir ve çok çeşitli biçimler alabilir.

Nature Electronics ‘in bu ayki baskısında yer alan proje hakkında yeni bir makale yazarı Luo, “Geleneksel olarak , çok sayıda sensörde yüksek doğrulukta veri sağlayan bir seri üretim giyilebilir cihaz geliştirmek zordu ” diyor.

“Çok sayıda sensör dizisi ürettiğinizde, bazıları çalışmayacak ve bazıları diğerlerinden daha kötü çalışacak. Bu nedenle, belirli sensörlerin ne zaman olduğunu algılamak ve ayarlamak için kendi kendini denetleyen bir makine öğrenimi algoritması kullanan kendi kendini düzelten bir mekanizma geliştirdik. Bu tasarım temelden farklı. ”

Takımın kıyafetleri çeşitli yeteneklere sahiptir. Çorapları, kullanıcı bir pozdan diğerine geçerken farklı dokunsal ayak izi dizilerinin farklı pozlarla nasıl ilişkili olduğuna bakarak hareketi tahmin ediyor. Tam boy yelek aynı zamanda kullanıcının duruşunu, aktivitesini ve temas eden yüzeylerin dokusunu da algılayabilir.

İnsanların duruşlarını analiz etmek ve iyileştirme konusunda önerilerde bulunmak için sensörü kullanan bir koç hayal ediyorlar. Deneyimli bir sporcu tarafından duruşlarını kaydetmek için de kullanılabilir. Böylece yeni başlayanlar onlardan bir şeyler öğrenebilir. Uzun vadede, robotların giyilebilir cihazlardan alınan verileri kullanarak farklı aktivitelerin nasıl yapılacağını öğrenmek için eğitilebileceğini bile hayal ediyorlar.

CSAIL’de doktora sonrası araştırmacı olan ilgili yazar Wan Shou,

“Artık dokunsal olarak kör olmayan ve tıpkı insanlar gibi dokunsal algılama sağlayabilen ‘dış görünümleri’ olan robotları hayal edin. Yüksek çözünürlüklü dokunsal algılama özelliğine sahip giysiler, araştırmacıların gelecek yıllarda keşfetmeleri için birçok heyecan verici yeni uygulama alanı açıyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu