Teknoloji Haberleri

Borsaya Dayalı Ticarete Karşı CFD Ticareti

Borsaya Dayalı Ticarete Karşı CFD Ticareti. Peki sizin için hangisi daha iyi?

Borsaya Karşı Fark Sözleşmesi CFD Ticareti

Çoğu insan, en bariz seçenek olan kripto borsaları aracılığıyla kripto para ticareti yapmaya başlar.

Bununla birlikte, yatırımcıların temel kripto para birimine sahip olmadan veya elinde bulundurmadan fiyat hareketleri hakkında spekülasyon yapmalarına izin veren başka bir seçenek var.

Hisse senedi ticareti dünyasında çok popüler olan bir araç olan fark sözleşmelerini Fark Sözleşmesi (CFD) kullanarak bu tür ticareti gerçekleştirebiliriz.

Fakat bir CFD nasıl çalışır ve onu neden kullanırsınız? Bu makale Kripto CFD ‘lerini araştırıyor ve bunları borsaya dayalı ticaretle karşılaştırıyor.

Fark Sözleşmesi (CFD) Nedir?

İlk olarak, CFD’lerin ‘Ne’ konusuna biraz daha derinlemesine bakalım. Fark sözleşmeleri ticareti, herhangi bir dayanak varlığın alım satımını gerektirmeyen finansal piyasalar hakkında spekülasyon yapmanın bir yoludur.

Bir CFD ile işlem yaptığınızda, bir varlığın fiyatındaki farkı sözleşmenin açıldığı noktadan kapatıldığı zamana kadar değiştirmeyi kabul edersiniz. Bu tür sözleşmeleri CFD aracıları aracılığıyla oluşturabilirsiniz.

Bu yaklaşımın ana yararı, her iki yöndeki fiyat hareketleri hakkında spekülasyon yapabilmenizdir. Örneğin, önümüzdeki aylarda Bitcoin fiyatının bir ayı piyasasına girmesini bekliyorsunuz. Bir CFD komisyoncusu ile kısa bir sözleşme açmak için harika bir giriş noktasıdır.

Peki, kripto para birimi CFD ticaretinin artıları ve eksileri nelerdir?

Kripto Para Birimi CFD Ticareti ve Borsa Tabanlı Ticaret

CFD ticareti veya borsaya dayalı kripto ticaretini destekleyen argümanların bir listesi.

CFD: Kaldıraçlı Ticaret İçin Daha Ucuz Seçenek

CFD ‘ler, kaldıraçlı ticaret için daha ucuz bir alternatif sunar. Birçok kripto tüccarı, yüksek ücret borsaları nedeniyle kaldıraçlı pozisyon açmaktan kaçınır. Bir kripto borsası aracılığıyla uzun vadeli kaldıraçlı bir pozisyon açmak kesinlikle iyi bir fikir değil.

Bazı borsalar bir pozisyon açmak için % 0,02’ye kadar ve açık tutmak için pozisyon yenileme ücretlerinde % 0,02’ye kadar (4 saatte bir) ücret alır. Bu, toplam pozisyonunuz üzerinden günde altı kez % 0,02’lik bir ücret ödeyeceğiniz anlamına gelir. Başka bir deyişle, ücretler hızla birikir ve tüccarları uzun vadeli kaldıraçlı pozisyonlar açmaktan caydırır.

Borsa: Daha Geniş Çeşitlilikte Kripto Çifti

CFD ticareti, kaldıraçlı veya kısa pozisyonlar açmak için daha ucuz olsa da, genellikle sunulan kripto para çeşitlerinde sınırlıdır. Bazı kripto borsaları, aralarından seçim yapabileceğiniz 300’den fazla kripto para birimi çifti sunar. Örneğin, popüler kripto borsası Binance, kullanıcılarına 1132 kripto çifti sunuyor.

Bununla birlikte, easyMarkets gibi bir CFD komisyoncusu, genellikle Bitcoin, Ripple, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve Stellar gibi en popüler kripto para birimlerini sunar. Ve çoğu CFD tüccarı, daha önce de belirtildiği gibi kriptolar gibi çok hacimli kripto para birimleri ticareti yapmayı tercih ediyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, Bitcoin ticareti en çok CFD ticareti için popülerdir.

CFD: Risklerden Korunmak İçin Harika

Alıcılar, ticaretlerini korumak için yeni yollar bulmak isterler. Riskten korunma, bir ticareti dalgalanmaya veya bir kripto para biriminin fiyatını etkileyebilecek dış koşullara karşı korumanın böyle bir örneğidir.

Çoğu zaman, tüccarlar, piyasa belirsiz olduğunda veya piyasanın istikrarı konusunda endişelendiklerinde diğer yönde bir ticaret açarak pozisyonlarının riskini dengelemek için riskten korunma kullanırlar.

Örneğin, Bitcoin’i uzun vadeli tutmak istiyorsunuz, ancak Bitcoin piyasasının kısa vadeli bir ayı piyasasına dönüşmesini bekliyorsunuz. Bu ayı piyasasının riskini dengelemek için CFD’ler aracılığıyla kısa bir pozisyon açabilirsiniz. Diğer bir deyişle, piyasa düşerse, bu kısa pozisyondan elde ettiğiniz kazançla ilk pozisyonunuza olan kaybınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

En yaygın risk türleri, bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir:

  • Kripto korsanları
  • Akıllı sözleşme hatası
  • Yüksek piyasa oynaklığı
  • Düzenleyici riskler
  • Ayı veya boğa pazarına girmek
Takas: Kripto Para Birimine Sahipsiniz

Kripto para birimi ticareti yapmak için bir borsa kullanırken, sıcak cüzdan kullanan bir borsa veya özel ve genel anahtarlara sahip olduğunuz yeni cüzdanlar oluşturmanıza izin veren bir borsa arasında seçim yapabilirsiniz.

Kripto para biriminize gerçekten sahip olmak istediğinizde, size kripto cüzdanınızın özel ve genel anahtarlarını sağlayan bir borsa seçmelisiniz.

CFD ticareti yaparken herhangi bir kripto paranız yoktur. CFD, yalnızca spekülasyon için kullanılan türev bir araçtır. Bitcoin veya başka bir kripto para birimine gerçekten sahip olmak istiyorsanız, en iyi seçiminiz kripto cüzdanınıza erişmenizi sağlayacak bir borsa seçmektir. Ayrıca kripto para birimleri satın alabilir ve bunları sahip olduğunuz gözetim dışı bir cüzdana gönderebilirsiniz.

CFD: Daha İyi Risk Yönetimi Araçları

Şimdiye kadar, çoğu borsa ve CFD brokeri, bir Kar Al veya Zararı Durdur emri belirleme gibi risk yönetimi araçları veya araçları sunmaktadır.

Bununla birlikte, easyMarkets gibi CFD brokerleri, kullanıcılara başka koruma mekanizmaları sunar. Örneğin, kullanıcıları eksi bakiyelere karşı korurlar, bu da yatırdığınızdan daha fazla para kaybedemeyeceğiniz anlamına gelir.

Bu, birçok kripto borsasının her zaman garanti edemeyeceği bir sözdür. Ticaret yaparken, başlangıçta en kötü durum senaryosu olarak planladığınızdan daha fazla para kaybetme olasılığı konusunda endişelenmek istemezsiniz.

Bunun yanı sıra, pozisyonunuzun önceden seçilmiş fiyattan kapatılmasını sağlamak için garantili bir zarar durdurma sunarlar. Yüksek volatilite sırasında kayma nedeniyle bazı borsaların sunamayacağı önemli bir risk yönetimi aracıdır.

Başka bir deyişle, CFD brokerleri, tüccarlar için güvenilir risk yönetimi araçlarına olan ihtiyacı anlar. Aynı zamanda ticaretin en önemli unsurlarından biridir.

En iyisi: Kripto borsaları mı yoksa CFD brokerleri mi?

Sadece yukarıdaki argümanlara bakarak kesin bir kazananla sonuçlanamayız. Her iki yaklaşımın da kendi avantajları vardır. Yine de şu sonuca varabiliriz.

Uzun vadeli bir kripto yatırımcısıysanız, pozisyonunuzu her türlü riske karşı korumak için CFD’leri kullanabilirsiniz. Dahası, riskten korunmak için bir kripto borsası kullanmaktansa, bir CFD komisyoncusu kullanmak kaldıraçlı bir ticaret açmaktan çok daha ucuzdur.

Öte yandan, sık sık kısa pozisyon açmayı seven bir tüccarsanız, CFD ticareti sizin için daha ucuz bir seçenek olabilir. CFD ticaretini keşfetmek istiyorsanız, easyMarkets başlamak için harika bir yerdir.

Yatırımcılara ticareti daha keyifli bir deneyim haline getirmek için birçok yerleşik risk yönetimi çözümü sunarlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu