Bilişim

HBM Bellek Desteği ile Intel Sapphire Rapids Kurumsal İşlemciler

HBM Bellek Desteği ile Intel Sapphire Rapids Kurumsal İşlemciler

Şirketler, herhangi bir önemli duyuru veya ürün tanıtımı yapmak için Ocak ayında Tüketici Elektroniği Fuarı’nı (CES) beklemeyi tercih ettiğinden. Bundan dolayı özellikle teknoloji sektöründeki ilginç haberler konusunda zayıf kalındı.

Ancak istisnalar da var. Intel, HBM Bellek Desteği ile Intel Sapphire Rapids Kurumsal İşlemcileri duyurdu. Xeon Ölçeklenebilir tabanlı işlemcilerinin paket içi yüksek bant genişliğine sahip belleği (HBM) destekleyeceğini esasen doğrulayan ilginç bir belge yayınladı.

Daha önce söylentilere rağmen, bu Intel ‘in bu noktaya kadar açıkça belirtmediği bir özellik. Intel daha iyi performans ve güç özellikleri elde gereken bir 10-nanometre gelişmiş Superfin teknolojisine dayanmakta olduğunu belirterek, Safir Rapids hakkında bilgi verdi.

Intel ayrıca Sapphire Rapids ‘in DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0, Compute Express Link (CLX) 1.1 ve yeni Advanced Matrix Extensions kullanan yerleşik AI hızlandırma gibi yeni teknolojileri destekleyeceğini doğruladı. Sapphire Rapids, ilk Intel tabanlı exascale süper bilgisayar Aurora ‘nın da temellerinin bir parçası olarak görev yapacak.

Karışıma HBM eklemek, bant genişliğinde önemli bir artış sağlayabilir. Ve görünen o ki, “Uzantıları Ayarla ve Gelecekteki Özellikler Programlama Referansı” başlıklı yeni güncellenen Intel Mimarisi belgesine (PDF) göre. HBM referansı, Tümleşik Bellek Denetleyici Makine Hataları Kontrol Et bölümünün altına doğru düşer.

Bu bölüm, Intel’in yakında çıkacak Sapphire Rapids İşlemci ‘larının entegre bellek denetleyicileriyle ilgili bir dizi hata kodunu ve kodların ne anlama geldiğini vurgulamaktadır. Yukarıda vurgulandığı gibi, ikisi – 0220H ve 0221H bir HBM komutu / adres eşlik hatası ve bir HBM veri eşlik hatası dahil olmak üzere, özellikle HBM belleğine işaret ediyor.

Normalde bir dizi bellek hata kodundan geçmek oldukça sıkıcı olurdu. Ancak bu durumda, girişler Sapphire Rapids ‘in gerçekten karışıma HBM belleğini benimseyeceğine dair bir onay işlevi görüyor. Bu, 8 kanallı DDR5 bellek desteğine ek olarak, bellek bant genişliğini DDR4’e göre artırmayı hedefliyor. Intel Optane Bellek desteği de Sapphire Rapids’e gidiyor.

Sapphire Rapids ‘in paket içi HBM desteğiyle yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) sektörüne ne tür bir performans getirisi getirdiğini görmek ilginç olacak. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında bu çiplerin ne zaman gönderileceğini öğreneceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu